První Jarkovská Divadelní Společnost

1. Jarkovská divadelní společnost slaví dvacet let!

Ano, je to tak. V prosinci loňského roku uplynulo už dvacet let od prvního představení v rámci TJ Sokol Proskovice a 1. Jarkovské divadelní společnosti. Většinu té doby jsme pracovali v rytmu jedna sezóna = jedna hra. Vzhledem k problémům v době covidové ale nyní začíná sice dvacátá první sezóna, ale teprve devatenáctá hra.

Když už jsme u té statistiky, pojďme si teď trochu zavzpomínat:

První Jarkovská divadelní společnost uvedla nebo uvádí celkem devatenáct her a vždy šlo o komedie. Zastáváme totiž názor, že hrajeme hlavně pro sousedy, kamarády a známé, a že je chceme především pobavit, rozptýlit, v ideálním případě i trochu rozesmát. Z těch devatenácti her šlo v devíti případech o víceméně klasické osvědčené hry. V šesti případech to byly relativně nové, víceméně současné komedie. Ve třech případech jsme z klasických dramat vytvořili bohapusté a rozpustilé frašky, zejména v začátcích souboru. Později jsme čím dál důsledněji střídali klasické komedie s těmi současnými. Osobně si myslím, že právě v uvádění klasických komedií typu „Brouk v hlavě“, „Revizor“ atp. jsme přinášeli do prostředí amatérského či vesnického divadla určitý edukační nebo seznamovací prvek, a že nás to vždy velmi těšilo.

Prvních třináct her režíroval Tomáš Matlenga, který byl na samém počátku jediným člověkem s divadelní praxí a dalo mu pořádnou práci nás ostatní taky trochu v oboru zasvětit. Jsem člověkem, pro kterého je zpola naplněná sklenice vždy poloplná a ne poloprázdná, tak nebudu litovat, že zůstalo jen u třinácti sezón, naopak oceňuji, že tak dlouho vydržel. Stejně tak oceňuji Petra Radu, který roli dvorního režiséra 1JDS v roce 2016 převzal i když jeho hlavní angažmá je jinde, konkrétně v divadle Devítka.

Já osobně jsem se viděl vždy v roli scénáristy (v desíti případech jsem scénář buďto napsal nebo výrazně upravil, jednou pak přeložil z angličtiny), ale vzhledem k vytíženosti Petra alias Kruvky jsem také jednou režíroval sám a dva krát společně s ním.

Vrátím se k statistice: Napočítal jsem, že za dobu existence souboru se na našich divadelních prknech vystřídalo čtyřicet sedm herců a hereček. Mimo to jsem napočítal dvacet lidí, kteří zajišťovali technický servis, ale těch možná bude i víc. Někteří z těch spolupracovníků se v souboru jen mihli, mnoho jich ale zůstávalo dlouhé roky a opakovaně dělali po svém zaměstnání a bez nároků na odměnu tuto těžkou práci, jakou je příprava komediálních her. Dovolím si některé z nich jmenovat osobně:

Především to je Robert Kolek i když se už z Jarkovské ulice i z Proskovic odstěhoval do sousedního Krmelína. Ale byl spolu se mnou zakladatelem souboru, hrál v třinácti hrách a dost často šlo o hlavní role, vytvářel počítačové programy a podílel se na dalších technických detailech, a jako konzultant tak vlastně působí dodnes.

Dále bych rád jmenovitě připomněl celou partu statečných, kteří spolu se mnou, Robertem a Tomem absolvovali premiérovou sezónu s hrou „Maryša 2003“. Byli to: Veronika Kužmová/Dostálová, František Grygar, Pavel (Kejba) Matěj, David (Lojsa) Lyčka, Břetislav Musiálek a Věra Grygarová. Nedá se zapomenout na první zkoušení a první představení i na nervy s tím spojené, i na úlevu po úspěšné premiéře.

Také bych rád zmínil rodinu Skupníků a Kaločů, která poskytla 1JDS hned tři významné herecké představitele (Karla, Renáta a Karel Jr) a mnoho technické a organizační podpory (Karel Sr).

Dovolím si taky zmínit přínos mé vlastní rodiny. Všichni členové se v mnoha směrech na chodu divadla podílejí, zejména musím vyzdvihnout podporu ze strany mé manželky, zvlášť, když se vezme do úvahy, kolik mě stojí už dvacet let divadlo času i vlastních peněz.

Velký dík patří samozřejmě všem výše zmíněným i všem, kteří jakkoliv pomáhají a divadlo spoluvytvářejí, tedy i celému výboru aktivních Sokolů a zejména Sokolek. Obrovský dík patří také divákům, kteří si na nás zvykli chodit a zdaleka nejde jen o lidi z Proskovic, jezdí k nám diváci z celé Ostravy a širokého okolí, což je skvělé.

A teď tedy pojďme k tomu, co nás čeká v příštích týdnech. Premiéra nové hry – anglické současné komedie „Tři plus tři je pět“ – se bude konat v sobotu 20. dubna 2024. Představení bude zároveň oslavou dvaceti let souboru. Stejně tak budou pojaty i další reprízy – 27.4. a 4.5. – vždy v sokolovně v Proskovicích.

Diváci se mohou těšit na typický anglický humor z pera Ray Cooneyho, který je zdaleka nejoblíbenějším autorem v historii 1JDS, na situační i konverzační komiku, na bláznivou zápletku a na propletence mezi paralelními manželkami, bohémským podnájemníkem, popleteným staříkem, důvtipnými dospívajícími dětmi a zejména činorodým manželem, který nemá jinou šanci než ustavičně lhát a zaplétat se víc a víc do vlastních sítí.

Hra tak má všechny předpoklady k tomu, aby lidi kolem pobavila a rozesmála, tak jak to radili moudří skřítkové hrdinům pohádky „Tři veteráni“, a dalo by se říci, že toto jejich poselství bylo vždy nepsaným mottem 1. Jarkovské divadelní společnosti.

Rádi vás všechny přivítáme na našich představeních.

Ochotnické divadlo Tělocvičné jednoty Sokol Ostrava - Proskovice bylo založeno v roce 2003 a působí v rámci T. J. Sokol Ostrava-Proskovice. Každý rok nastuduje a představí novou hru.
Webové stránky:   www.1jds.cz

Kontaktní osoba: Karel Franczyk